PĚVECKÝ SBOR PALORA

Gymnázium Jana Opletala Litovel

HISTORIE SBORU

PŘEHLED ŠKOLNÍCH LET

Historic photoes of the chorus

2019/2020

Související článek: ITÁLIE 2019 aneb ČTYŘI V JEDNOM.

2018/2019

Související článek: Stříbro pro PALORU.

2017/2018

Související články: Setkání s Revúcou a Palora postoupila do celostátního finále.

2016/2017

Školní rok Palora zahájila hudebním doprovodem ke zkrácené adaptaci „Noci na Karlštejně“, která uváděla zářijovou veřejnou prezentaci projektů "VITA CAROLI aneb i na gymnáziu žijeme Karlem IV." Na podzimním soustředění v Cakově jsme do svých řad přijali sedm nových zpěváků a spolu s nimi jsme ve dnech 2. – 4. 11. absolvovali náročnou předvánoční přípravu. Vánoční koncert se konal 8. 12. 2016 na závěr „Dne otevřených dveří“ na GJO. Na programu bylo poetické pásmo „Zpěvy k Ježíškovi“ Jana Maláta.

Po Vánocích sbor zahájil přípravy na výroční koncert - červnové představení slavného muzikálu Mamma Mia s písněmi švédské skupiny ABBA. Velký posun v přípravě opět přineslo třídenní soustředění v Cakově 29. – 31. 3. 2017, které se neobešlo bez tradičních ovocných knedlíků a nekonečných hodin zkoušek pěveckých, tanečních i hereckých. A to byl teprve začátek. Nezbývalo než se naučit nazpaměť hromady anglických textů, řadu pohybových a tanečních choreografií, sehnat kostýmy, rekvizity, připravit kulisy, a k tomu všemu hlavně a především zpívat.

Uprostřed příprav na výroční koncert se část členů PS PALORA zapojilo do celorepublikového projektu ZUŠ OPEN, kde jsme podpořili svého tradičního partnera – ZUŠ Na Vozovce a spolu s renomovanými pěveckými sbory Gymnázia Hejčín paní Lenky Mlynářové – Dohnalové provedli dne 30. 5. 2017 Missu Brevis Jiřího Pavlici. Ale nás čekal ještě výroční koncert. Úkolů bylo víc, než jsme původně čekali, a tak došlo i na nespočet mimořádných zkoušek. Závěr školního roku byl vysilující, ale tři stovky nadšených posluchačů nám byly zaslouženou odměnou.

2015/2016

V září Palora vzpomínkovým programem, který společně připravili stávající i bývalí členové sboru, oslavila 15 let své existence. V říjnu jsme odjeli na soustředění a tři dny pracovali na koncertním repertoáru pro předvánoční čas. V pátek 20. 11. se sbor - po úspěšném vystoupení v dubnovém krajském postupovém kole CPSPS v Uničově - vydal opět poměřit své síly s nejlepšími středoškolskými sbory do Opavy. PS Palora v nelehké pozici prvního soutěžícího a jediného účastníka v kategorii dívčí sbory s povinnou soutěžní skladbou obhájila s přehledem stříbrné pásmo z předloňského roku.

V prosinci nás ve středu 9. 12. čekala repríza svátečních „Čechomorů“ na litovelském náměstí a dále pak čtyři koncerty České mše vánoční. Významná výročí Jakuba Jana Ryby jsme uctili provedením jeho nejznámější skladby 6. 12. v Unčovicích, 12. 12. v Písařově a Zborově a v neděli 13. 12. v Litovli v kostele svatého Marka.

V březnu jsme pozvali litovelskou veřejnost do auly GJO v Litovli na jarní koncert. Zpívali PS PALORA a japonská sopranistka Nao Higano, hrála klavíristka Jukiko Sawa. Hned poté ve dnech 17. – 19. 3. zahájil sbor na Cakově přípravu repertoáru pro červnový výroční koncert. Výroční koncerty PS PALORA bývají rekapitulací uplynulého školního roku a na závěr přichází chvilka loučení se s maturanty. Letos to bylo naopak. Rekapitulaci jsme zkrátili na minimum a pak jsme se až do konce loučili. V repríze zaznělo 13 písní, které jsme zpívali pro palorácké maturanty, 2 písně měly svou premiéru – ta letošní rozlučková I Dreamed a Dream a také písnička na rozloučenou pro maturanty z roku 2004. Při premiéře rockového oratoria se do programu nevešla, a tak jsme dluh spláceli až letos.

Související článek: Stříbrné hlasy z GJO.

2014/2015

V září nám přibylo několik nových členů, které jsme rychle vtáhli na čechomoráckou vlnu a začala příprava programu ČAS RADOSTI VESELOSTI S PALOROU. Při podzimním soustředění na Cakově ve dnech 16. až 19. října 2014 s námi repertoár pro vánoční koncerty studovala doprovodná kapela i řada bývalých členů sboru. Společně jsme v adventní době vystoupili na koncertech v Bílé Lhotě (30. 11.), Písařově a Zborově (6. 12.) i v Litovli (18. 12.). Zpívali a hráli jsme Čechomor všední i sváteční. Na koncertech zvonily zvonečky, cestou ušlapanou jsme běhali do Betléma i koledovali. Zpívali jsme jako andělé a jasné hvězdy nám k tomu z nebe svítily.

V lednu přišla po roce práce na Čechomorech zásadní repertoárová změna, která dala velmi omlazenému kolektivu zabrat. Již podruhé přivezly japonská sopranistka Nao Higano a klavíristka Yukiko Sawa na GJO v Litovli svůj mezinárodní projekt setkávání japonských a českých hudebníků Sakura a jablúčko 2015. Dne 9. března jsme na závěr výchovného koncertu spolu se sopranistkou Nao Higano zpívali náročné skladby Červená vážka a Sakura.

Další metou v naší práci bylo krajské kolo celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů v Uničově. V pátek 10. dubna jsme se v soutěži potkali s nově vzniklými olomouckými středoškolskými pěveckými sbory. O to více si vážíme výsledku, díky kterému nás odborná porota delegovala do celostátního finále.

Tradiční výroční koncert PS PALORA se v letošním roce zcela netradičně vůbec konat neměl. Na poslední chvíli jsme pro posluchače namíchali výroční koktejl poskládaný z melodií, které nás provázely druhým pololetím školního roku 2014/2015 a písní Hallelujah Leonarda Cohena jsme se rozloučili s Pavlínou Debnárovou z kvarty.

Související článek: Zakládající členové PS PALORA zpívali v přímém přenosu v Katedrále sv. Víta v Praze.

2013/2014

Nový školní rok začal pozvolna, ale hned v měsíci říjnu následovala jedna akce za druhou - Hubertská mše v neděli 6. 10., podzimní soustředění na Cakově 12.–15. 10. a v neděli 20. 10. derniéra hudebně dramatického představení Bídníci. Ve dnech 14.–16. 11. se v Opavě konal 5. ročník celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů Opava Cantat 2013, kam PS Palora GJO Litovel postoupil jako vítěz jarního předkola. Pro Opavu jsme soutěžní repertoár obohatili vějířovou choreografií Habanery a porota nás ocenila stříbrným pásmem s ujištěním, že ke zlatu chyběl jen krůček - jiskřičky v očích.

V prosinci PS Palora ve spolupráci se SPS Kantika úspěšně zrealizoval druhý ročník projektu „Rybovka pro Litovel“, který i letos sestával ze dvou koncertů. První z nich se uskutečnil 14. 12. v sále obecního úřadu vesnice Písařov na Šumpersku, druhý pak v Litovli v kostele svatého Marka v neděli 15. prosince. Instrumentální doprovod České mše vánoční Jakuba Jana Ryby obstarali Pavel Soldán, Jiří Fischer, Viktor Korduljak a Desigual quartet.

Na jarním soustředění PALORA 3.–5. 4. prověřovala životaschopnost repertoáru připravovaného pro koncertní zájezd do Itálie i pro červnový „čechomorácký“ výroční koncert Palory. Poprvé se zde sboru představila nová doprovodná kapela. Klasický repertoár PALORA prezentovala na koncertním zájezdě 6.-15. 6. v italském Gargánu a krátce poté školní rok uzavřely výroční koncerty MEZI HORAMI PALOROU a ČECHOMOREM v pondělí 23. 6. s Cup songem pro Nikču, Zuzku, Verču, Míšu a Honzu, kteří se letos loučili.

Související články: Opava Cantant 2013, Rybovka pro Litovel, PS Palora se chystá do Itálie a In salata italiana.

2012/2013

Hubertská mše B dur autorů Petra Vacka a Josefa Selementa se stala stálicí v podzimním programu PS PALORA. Letos zazněla již potřetí ve spolupráci s Trubači z Doubravy v neděli 23. září v Litovli v kostele svatého Marka a o měsíc později v kostele svaté Kunhuty v Náměšti na Hané. Podzimní soustředění sboru se konalo ve dnech 4. - 6. října 2012 na tradiční základně v Cakově, kde už jsme za ta léta jako doma. S sebou jsme si k nastudování přivezli téměř netknutou „Rybovku“ a k dokončení připravený repertoár pro Podzimní koncert do kaple svatého Jiří, který se konal 26. října. Byl věnován výročí republiky a občanům města Litovel vyznamenaným při této příležitosti. Závěrečným vystoupení podzimu byla účast členů PS PALORA na dalším z koncertů celorepublikového projektu CJM ve Vysokém Mýtě 8. listopadu 2012 v chrámu svatého Vavřince. V neděli 16. 12. pěvecké sbory Palora a Kantika pozvaly své posluchače na Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby do kostela svatého Marka v Litovli a do Zborova. PALOKANTIRAKA spolu s muzikanty a zpěváky z řad litovelské veřejnosti tak uvedla do života nový projekt, který by mohl zahájit tradici každoročního provádění „Rybovky“ v Litovli.

Jaro přineslo 12. 4. zlaté pásmo z krajského kola CPSPS v Uničově pro dívčí sbor, který si vybojoval postup do celostátního finále a ve dnech 20. - 23. 4. 2013 jarní soustředění. Ve středu 19. 6. se PS PALORA a PS JÍROVCI rozloučili se školním rokem i maturanty ve svých řadách. Zpívaly se písně z muzikálu Bídníci, četlo se z knihy Victora Huga a posluchači i zpěváci si užili choreografii převázanou stuhou v barvách trikolóry. Vždyť na PALORU posluchači „chodí“ právě proto, že na svých koncertech nejen zpívá…

Související články: Podzimní soustředění Cakov, Vánoční koncert 2012, Jarní soustředění Cakov a Zlaté pásmo v Uničově

2011/2012

Školní rok jsme otevřeli netrpělivě očekávanou reprízou Beatlemánie, kterou jsme předvedli ve dvou dopoledních představeních spolužákům a dne 9. září potom ještě ve dvou koncertech veřejnosti. Den poté nás čekalo vystoupení pro slavnostní zahájení oslav 110. výročí založení české reálky v Litovli. Následovala repríza Hubertské mše v neděli 25. září a hned následující víkend společné soustředění PALORY a zpěváků z Polska. V měsíci říjnu jsme totiž spolu s pěveckým sborem z polských Glubczyc odjeli do Německa premiérovat rockové oratorium Eversmiling liberty. Navštívili jsme města Höxter, Fürstenberg, Holzminden i Hameln, proslulý legendou o Krysaři, odzpívali tři velké koncerty a zapracovali na česko-polském sblížení, jehož výsledkem byl příslib další spolupráce.

Bezprostředně po návratu domů nás čekala závěrečná intenzívní příprava na provedení Slavnostní jazzové mše Karla Růžičky, kterou jsme od listopadu do března zpívali jako účastníci celorepublikového projektu na velkých koncertech v Praze (17.11.), Litomyšli (21.12. - sněhová kalamita prověřila, jak zvládáme krizové situace), v Litovli a Olomouci (12. února), i v Hradci Králové (19. března). V komornějším obsazení zazněla na adventních vystoupeních v Litovli (rozsvěcení vánočního stromu na náměstí, adventní koncert v aule gymnázia) a v polských Glubczycích (29. ledna).

Po těchto velkých projektech a nesmírně náročném programu prvního pololetí přišel konečně čas na jarní soustředění v Hradečné ( 15.-17. 4. 2012). Výroční koncert byl komorní a prostý jako luční kvítí a svou skromnou krásou lákal početné publikum i zpěváky do náruče letních dní. Kromě toho uzavřel roky, kdy s námi zpívali Veronika Skládalová, Barbora Vařeková, Kristýna Šmakalová, Martin Dvořáček, Petra Šišková, Zdeňka Vymětalová a Eliška Skácelíková. Věnovali jsme jim rozpustilé písničky Včelích medvídků, závěrečnou skladbu Rythm of life, poetické trávnice, rozverné kvarteto sekáčů a rozkvetlou aulu, ve které bylo na co vzpomínat.

Související články: Německo 2012, Celebration Jazz Mass, Adventní koncerty, Palora v Polsku, Jazzová horečka, Vzkříšení Beatlemánie, Soustředění Hradečná a Výroční koncert 2012

2010/2011

A je to tady. Narozeninový koncert PS PALORA na litovelském náměstí se konal 11. září. Barockové oratorium Eversmiling liberty v novém pojetí kombinuje rockovou podobu s původními barokními vsuvkami se škraboškovou choreografií. Adventní koncerty toto zatím nikde nerealizované propojení umocňují scénou se dvěma instrumentálními uskupeními. Sbor doprovází rocková kapela a komorní orchestr s cembalem. Koncerty se konaly 3. a 5. prosince v Bílé Lhotě, v Olomouci a v Šumperku. Kostel Panny Marie Sněžné zcela zaplněný posluchači patří k našim nejsilnějším zážitkům. Koncerty znovu finančně podpořil grantem Olomoucký kraj.

Než však přišel Advent, zvládli jsme připravit první provedení Hubertské mše se souborem Trubači z Doubravy. Konala se v kostele svatého Marka v Litovli v neděli 10. října. Dne 17. března se stáváme již potřetí organizátory CPSPS a i letos patříme k soutěžícím sborům. Program s povinnou skladbou Ave Maria od Václava Ptáčka porota ohodnotila zlatým pásmem a postupem do celostátního kola.

Ve čtvrtek 24. března jsme na pozvání pana Mgr. Josefa Rosenberga doprovázeli programem složeným z duchovních skladeb významný okamžik v litovelské historii - slavnostní znovuotevření pozdně gotické kaple svatého Jiří. Podzimní i jarní soustředění se konalo na táborové základně DDM v Cakově. Výroční koncerty přinesly zásadní změnu repertoáru. Choreograficky náročná Beatlemánie s filmovým klipem, převleky, doprovodnou kapelou, ponorkou, premiérou PPS Jírovci a hlavně s písněmi nám všem milých Brouků způsobila nečekané divácké nadšení.

2009/2010

Pro jubilejní desátý rok sboru bylo připraveno nové logo, nová trika i nové webové stránky. Co se vystoupení týká - vybraní členové sboru zpívali dne 7. 9. na vernisáži výstavy Historie věže v litovelské radnici. Jiná výběrová skupina absolvovala velkolepé vystoupení středoškolských pěveckých sborů z celé České republiky k oslavě 20. výročí sametové revoluce. Na piazzetě Národního divadla dne 17. listopadu 2009 bezmála 400 zpěváků zpívalo rockové oratorium EVERSMILING LIBERTY.

Celý sbor mezitím připravoval jubilejní desáté vánoční koncerty, potřetí ve spolupráci s KOIK Olomouc. Podzimní soustředění na Cakově svedlo dohromady současné i bývalé zpěváky. Připravovali jsme vybrané části barokního oratoria Juda Makabejský Georga Friedrich Händela. Koncertovali jsme v pátek 27. 11. ve Slavnostním sále Klášterního Hradiska, v sobotu 12. 12. ve Velkém Týnci v kostele Nanebevzetí Panny Marie a v neděli 13. 12. jsme věnovali dva koncerty litovelské veřejnosti.

Březen je tradičně spojen s organizací postupového kola CPSPS. Zlaté pásmo a postup na podzimní celostátní přehlídku Opava cantat získal opět PS PALORA. Jarní soustředění v Cakově nás zásadním způsobem posunulo v nácviku rockového oratoria EVERSMILING LIBERTY, které nás znovu zavádí k příběhu Judy Makabejského - tentokrát v soudobé rockové úpravě pánů Jense Johansena a Erlinga Kullberga. Posledním vystoupením v tomto školním roce byly výchovné koncerty pro žáky škol města Litovle i okolí. Jednalo se o komponovaný výběr z rockového a barokního oratoria.

2008/2009

Pro Litovelské slavnosti 2008 jsme do auly gymnázia připravili přehlídku litovelských pěveckých sborů. Dne 12. září se potom PS PALORA vydal na svůj v historii druhý koncertní zájezd do jižní Itálie-Kalábrie. Odpočinek u Tyrhénského moře střídala četná koncertní vystoupení. Zpívali jsme ve Scalei a Maratei, krátce jsme vystoupili také v teatru v Pompejích a v Římě u fontány di Trevi. Celý zájezd završil večerní koncert v kostele San Nicola da Tolentino ve městě San Nicola Arcella. Procházka odpoledním a večerním Římem uzavřela naše putování napříč Itálií.

Vánoční koncerty byly koncipovány jako pokračování spolupráce s KO Iši Krejčího z Olomouce. Tentokrát jsme se pustili do Missy brevis Jiřího Pavlici. Koncerty se konaly 28.11. ve Slavnostní sále Klášterního Hradiska (závěrečný koncert festivalu komorních orchestrů Setkání 2008), 14.12. koncertním sále MFO Reduta, 18. 12. v aule GJO v Litovli a 19. 12.2008 v Klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Šumperku. Koncerty finančně podpořil grantem Olomoucký kraj.

V březnu nás opět čekala organizace postupového kola CPSPS a účast v kategori s povinnou skladbou Jiřího Temla Vanitas. Vyzpívali jsme si postup do celostátního kola v Brně. Do Litovle jsme přivezli třetí zlaté pásmo v historii sboru. Na výročním koncertě jsme se loučili s Maruškou Mazákovou a Mgr. Alenou Tichou, která odešla v měsíci květnu na mateřskou dovolenou. Program poskládaný ze skladeb Insalata Italiana, Červená růžičko, Keep Your Lamps, Vanitas, Dancing Queen, Motlidba za vodu, Amerika, My heart go on, Zvony paní Lady Karneval a Jezdím bez nehod uspokojil nadmíru posluchače i nás.

2007/2008

Zatímco si ostatní studenti zlehka zvykali na školní lavice, členové sboru měli start přímo raketový. V sobotu 8. září nás čekal večerní koncert před budovou gymnázia a zpívání k ohňostroji pro Litovelské slavnosti. Další dny nebyly o nic klidnější. V plánu byla derniéra koncertů s názvem PALORA NA CHMELU a účast na festivalu studentského umění Musica Iuvenalis na Gymnáziu Jana Keplera v Praze. Pracovali jsme v ateliéru Mandelbrotovy kostičky (multižánrové dílko Ester Kočičkové, Petra Wajsara a Lukáše Prchala), zpívali jsme ve Velkém sálu Hlaholu a na hradě Točníku.

Při listopadovém soustředění v Kladkách Martinové přijeli na bílém koni a všude bylo nádherně bílo. Za finanční podpory Olomouckého kraje a občanského sdružení Párátko se 14. a 15. prosince 2007 konaly první společné vánoční koncerty PS PALORA a Komorního orchestru Iši Krejčího z Olomouce. Překvapením byla i nová dekorace auly, na jejímž vytvoření spolupracoval SK Párátko.

V březnu se poprvé na GJO konalo regionální kolo hodnocené přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů Gymnasia cantant 2008. PS PALORA vybojoval postup do celostátního kola a v Brně obhájil své umístění ve zlatém pásmu z roku 2005. Souběžně s přípravou soutěžního repertoáru jsme spolu se SPS MK Litovel KANTIKA a s hudebníky MFO a MDO nastudovali Missu in Es a žalmy 33 a 62 současného skladatele Karla Martínka. Pod taktovkou Tomáše Kláska jsme zpívali 14. června 2008 v katedrále sv. Václava v Olomouci a o den později v chrámu sv. Marka v Litovli. Výroční koncert se konal 20. června 2008.

2006/2007

Školní rok zahájil PS PALORA koncertním zájezdem do jižní Itálie. Strávili jsme krásné dny u městečka Gallipoli na pláži Baia Verde, zpívali jsme pro posluchači zaplněný kostel Convento Angeli v Presicce, navštívili jsme mys Santa Maria di Leuca, zpívali jsme ve Villaggio Resort Arco del Saracino v Lido di Marini a na mnoha jiných místech, která nás ke zpěvu inspirovala. Poslední zastavení patřilo městu Lecce, jehož historické centrum bylo krásnou tečkou za celým pobytem.

Prvním vystoupením na domácí půdě byl koncert Honky tonky blues aneb PALORA zpívá Suchého a Šlitra s Richardem Pogodou. Koncert se uskutečnil v neděli 10. září 2006 jako závěrečný bod oslav 105. výročí založení Gymnázia Jana Opletala v Litovli.

Vánoční koncerty PS PALORA se zcela netradičně konaly v koncertním sále MK Litovel. Příprava vánočního repertoáru se uskutečnila 18. - 21. listopadu v Kladkách. PS PALORA vystoupil s mariánským programem. Jako hosté zpívali SPS Kantika a hudební sdružení Collegium musicum litovelsis s ukázkou duchovního oratoria Jana Valuška O duších, andělech a naději.

Závěr škoního roku patřil Starcům na chmelu a výročním koncertům, na kterých jsme se rozloučil se Simou Vičarovou, Aničkou Kubalíkovou a Luckou Dostálovou.

2005/2006

Hned na počátku školního roku jsme změnili tradiční zkušební den z úterý na pátek a přivítali jsme znovu do řad PALORY řadu absolventů a otevřeli ji tak i zpěvákům mimo Gymnázium Jana Opletala. Se sborem začala spolupracovat Mgr. Alena Tichá. Pět let existence PS na Gymnáziu Jana Opletala v Litovli jsme si připomněli na setkání bývalých členů, které se konalo v sobotu 8. října 2005. Ve dnech 18. a 19. prosince se konaly tradiční vánoční koncerty. Tentokrát byli přizváni andělé a na závěr se sfoukávaly svíčky na exkluzivním narozeninovém dortu, za který ještě jednou moc děkujeme paní ředitelce.

Jarní soustředění proběhlo 20. až 23. dubna v Kladkách. Pilně jsme zpívali, ale také slavili, opékali kabanos a ráno se vyhřívali na sluníčku. Absolvovali jsme noční focení u kostela i procházku a obědy v restauraci U Římana. S duchovním repertoárem vystoupil sbor na samostatném koncertě v kostele svatých Filipa a Jakuba v Litovli na Starém městě v neděli 7. 5. 2006. Výroční koncert se konal v sobotu 3. června 2006 v 19. 00 hodin v aule gymnázia.

2004/2005

Školní rok zahájil sbor čtyřdenním soustředěním. Čekaly nás výchovné koncerty pro litovelské školy. Rockové oratorium zcela evidentně zaujalo nejen školní mládež. Následující den večer obklopily budovu gymnázia a přilehlý rybník stovky posluchačů. Před osvětlenou budovou se na závěr Litovelských slavností 2004 opět rozezněl příběh Judy Makabejského. Závěrečné Hallelujah jsme zpívali pod nebem rozzářeným barevnými vodotrysky ohňostroje, ve strhující euforii a se slzami radosti i dojetí v očích. Takové množství publika jsme viděli poprvé a koncert to byl nezapomenutelný. Za čtyři dny jsme se vydali na dalekou cestu do Anglie, uzavřít první kolo výměnných pobytů mezi PS PALORA a Purbrook Park Singers. Vánoční koncert přinesl posluchačům nově pojaté zpracování Rybovy České mše vánoční s mluvenými vsuvkami v hanáčtině, zpívané v hanáckých krojích a za doprovodu Hanácké mozeke.

PS PALORA se stal členem Unie českých pěveckých sborů a v únoru si vyzpíval na regionální hodnocené přehlídce gymnaziálních pěveckých sborů Gymnasia Cantant postup do celostátního finále. V Brně jsme získali historicky první umístění ve zlatém pásmu. Pátý rok existence PS na GJO byl vskutku vyvrcholením dosavadní práce. Fakt, že patříme ke špičkovým gymnaziálním pěveckým sborům vytváří ideální podmínky pro všechny zájemce o sborové zpívání GJO.

2003/2004

Ústředním repertoárem roku se stalo rockové oratorium Eversmiling liberty dánských autorů Jense Johansena a Erlinga Kullberga. Pilotními skladbami pak Fallen Is the Foe a Rejoice, O Judah. Na podzimním soustředění v Cakově jsme připravovali koledovou mši Štěpána Hlíny, vystoupení pro recitál Hany Kaštanové a na mikulášské posezení MTS a. s. Litovel - sponzorské firmy, díky níž vystoupil sbor na Vánoce v nových kostýmech. Dále nás čekala příprava na návštěvu zpěváků z družební Purbrook Park School. Angličané přiletěli 1. dubna a strávili s námi 4 dny, jejichž náplní bylo poznat sebe navzájem, porozhlédnout se po okolí a připravit společný koncert pro litovelskou veřejnost. Loučení bylo těžké, ale v září se znovu potkáme v Anglii.

Jarní soustředění nás vrátilo zpět k Eversmiling liberty a sloužilo také jako příprava na litovelské bienále Canticum 200, kde jsme měřili své síly s dospělými pěveckými sbory. Závěr školního roku byl ve znamení intenzívních příprav výročního koncertu, hlasových zkoušek, přípravy choreografie a zkoušek s kapelou ve složení bicí Radim Ilek, basová kytara Tomáš Kedzior, klavír Jan Frýdl, sólová kytara Radek Baránek. Eversmiling liberty v černo-riflovém designu bylo nádhernou tečkou pro všechny účinkující i posluchače.

2002/2003

Školní rok přinesl nejen rozšíření členské základny, ale také aulu gymnázia coby nový koncertní prostor přímo na naší alma mater. Po dlouhých diskusích se zrodil název PALORA a spolu s tělesy Mládí a Kantika jsme začali patřit do trojlístku, jenž zahrnuje všechny věkové a žánrové kategorie sborového zpívání v Litovli. V roce 2003 vznikly první webové stránky sboru. Dalším velkým projektem tohoto roku byla březnová premiéra autorského muzikálu Otty Oranyho Mauglí a první účast PS PALORA v regionálním kole hodnocené přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů Gymnasia Cantant v Ostravě-Zábřehu s umístěním ve stříbrném pásmu. Na výročním koncertě jste si kromě soutěžního repertoáru poslechli písně sourozenců Ulrychových a DPS Větrník z Loštic.

2001/2002

Školní rok jsme zahájili představením Škola základ života, které bylo uvedeno v rámci oslav 100. výročí gymnázia. Počet členů se zvýšil na dvacet a sbor pomalu začal zapouštět kořeny na gymnáziu i ve městě s dlouholetou sborovou tradicí. Městská knihovna v Litovli a Husův sbor byla místa, kde se odehrávala naše koncertní vystoupení. Výroční koncerty se staly tradicí - druhý se konal v květnu 2002 v Husově sboru v Litovli a na programu bylo Otvírání studánek Bohuslava Martinů.

2000/2001

Pěvecký sbor začal na Gymnáziu Jana Opletala v Litovli pracovat v říjnu roku 2000. Na začátku nás bylo sedmnáct a k prvním samostatným veřejným vystoupením patřil společný vánoční koncert s DPS Mládí a dále naše hostování na jejich květnovém koncertě v roce 2001. První výroční koncert se konal v Husově sboru v Litovli. Možná si vzpomenete na naše fialové batikované šátky, které zdobily neutrální a pro každého dosažitelný černý oděv.