Gymnázium Jana Opletala Litovel
Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se v neděli 22. prosince 2024 na závěr Roku české hudby konal velkolepý sborový koncert nazvaný Tisíc hlasů Adventu. Projekt se konal z iniciativy Českého rozhlasu Vltava a Českého rozhlasu D-dur ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a do Smetanovy síně Obecního domu přivedl bezmála tisícovku sborových zpěváků z celého Česka. Zapojilo se více než čtyřicet pěveckých sborů nejrůznějších věkových kategorií a PS PALORA z Gymnázia Jana Opletala v Litovli patřil mezi ně.
Dodnes nemohu uvěřit, že se mi podařilo zajistit účast na tak prestižním pódiu pro 15 zpěváků Palory, a že jsme si mohli zazpívat s profesionálními hudebníky nejznámější sborové skladby české i evropské hudby. Koncert připomněl nejen řadu výročí a jubilujících českých skladatelů, ale také adventní čas a Vánoce. Pod taktovkou charismatického Petra Popelky zazněly skladby: Proč bychom se netěšili ze Smetanovy opery Prodaná nevěsta, Ave verum corpus od Wolfganga Amadea Mozarta, Mendelssohnova úprava staré anglické koledy Hark! The Herald Angels Sing, Gloria z Rybovy České mše vánoční, Adeste fideles v úpravě Lukáše Hurníka – dramaturga celého koncertu, Květiny bílé po cestě z Dvořákovy opery Rusalka nebo V nový život od Josefa Suka. Právě tuto skladbu jsme všichni považovali za velkou výzvu a přes nácvik plný nesnází se z ní stal nakonec hit všech účinkujících. A my, co žijeme, studujeme nebo pracujeme v Litovli, si na ni při každém hlášení městského rozhlasu znovu vzpomeneme. A vzpomínka to bude jedinečná, a věřím, že pro nás všechny nezapomenutelná.
Cesta k tomuto koncertu však nebyla jednoduchá. Na samém začátku stála tak trochu náhoda. Ve svém mobilním telefonu jsem na sociální síti Facebook objevila výzvu k zapojení svého sboru do projektu, a protože času nebylo nazbyt, vytipovala jsem ty nespolehlivější zpěváky a zaregistrovala pět sopránů, šest altů a čtyři basy. Lákala mě spolupráce s profesionálními hudebníky, Smetanova síň, živé natáčení pro rozhlas a televizi i repertoár a síla zvuku tak mohutného sboru. Moc jsem chtěla dopřát svým zpěvákům takovou zkušenost, atmosféru a silný zážitek. Nevěřila jsem, že to vyjde, ale neváhala jsem se o to pokusit. A vyplatilo se - po několika týdnech přišlo oznámení o našem přijetí do projektu. Až později jsem se dověděla, že kapacita byla naplněna za pouhé tři dny. A tak to všechno začalo. Spolu se mnou se do projektu zapojili Eliška Smetanová, Magdalena a Dorota Matherovy, Amálie Kulatá, Alena Tichá, Klára Kulhánková, Jana Vacková, Aneta Ondrejková, Adéla Knápková, Anna Kubalíková a pánové Zbyněk Barvíř, Vít Solovský, Jiří Kořenek a Mikuláš Vícha.
Přípravy na Tisíc hlasů vyžadovaly mimořádné zkoušky. Ty řádné páteční patřily nejprve přípravám na červnový výroční koncert Palory a po prázdninách výjezdu do Německa i bohatému vánočnímu koncertnímu programu. Každý měsíc nás kromě zkoušek čekaly rozhovory s redaktorem Českého rozhlasu Olomouc, který sledoval naši přípravu měsíc po měsíci, kladl otázky a naše odpovědi jste mohli slyšet ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc, či na stanici Vltava.
A pak přišel dlouho očekávaný den a náš odjezd do Prahy. Nikdo neonemocněl, vlaky nás dovezly včas, zkouška byla náročná, ale každý našel své místo, a když se pak všechny hlasy spojily pod dirigentskými gesty šéfdirigenta Vídeňské filharmonie a Symfonického orchestru českého rozhlasu, byla to neuvěřitelná síla, která mi během koncertu několikrát vehnala slzy dojetí do očí. Myslím, že teprve časem všem účinkujícím dojde, jaké příležitosti se jim dostalo díky jejich svědomité práci a díky neutuchajícímu úsilí sbormistrů, které vyzdvihl v přímém přenosu ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Mgr. Marcela Barvířová
© PS PALORA 2000–2025